A rostokban gazdag táplálkozás előnyeire kutatások, tanulmányok sora hívja fel a figyelmet. A javasolt napi adag kb. 40g, mintegy kétszerese a valóban elfogyasztott rostmennyiségnek. A rostok étvágycsökkentő hatásúak és rendkívül jól kiegészítik a fogyókúrás étrendet. Diéta esetén ajánlott minden bevitt 1.000 kalóriára kb. 20g rostanyag szervezetbe juttatása.
Korunk egyik népbetegsége a székrekedés, melynek egyik nyilvánvaló oka a kevés növényi rostot tartalmazó étrend. A székrekedésen hashajtó rendszeres szedésével igyekeznek segíteni, holott, csak növényi rostok bőségesebb fogyasztásával lehet megszüntetni.
A nagymértékű bélfal kiboltosulás (divertikulózis) kialakulása megelőzhető rostdús táplálkozással, ugyanis ez a betegség okozza leggyakrabban, főleg idősebb korban, az alsó bélszakasz vérzéseit.
A cukorból és finomlisztből készült, kevés rostot tartalmazó, ételek kevés rágást igényelnek és gyorsan felszívódnak. Ezáltal elhízáshoz, a vércukorszint emelkedéséhez, az inzulin-elválasztás fokozódásához és kimerüléséhez vezethetnek. Fokozottabb rostfogyasztásnál csökken az inzulin igény, javul az anyagcsere, csökken a táplálkozás utáni hirtelen vércukor emelkedés mértéke, így a vércukorszint ingadozása, amely az ér és idegrendszeri szövődmények, kialakulását késleltetheti.
A rostokban gazdag táplálkozás további előnyei
✔ Azoknak a népeknek, amelyek sok rostot fogyasztanak, alacsonyabb a szérumkoleszterin szintjük
✔ Csökken a szívbetegségek kialakulásának kockázata
✔ Rágást igénylő ételek fogyasztása esetén csökken a fogszuvasodás veszélye
✔ Csökken az epekőképződés kockázata
✔ Csökken a vérzsírok szintje, mert a zsírsavak ürítése fokozódik
✔ A rostok akadályozzák a fölösleges energia-felvételt, étkezés előtt fogyasztva csökkentik az éhség érzetet
✔ Csökkentik a vékonybél felszívó felületét, ezáltal kevesebb energia hasznosul
✔ Laktató hatásuk miatt kevesebbet eszünk az energiában gazdag ételekből
A leggyakoribb rostforrások
Zabkorpa
A zabkorpa a legismertebb élelmi rostban gazdag tápanyagaink egyike, mely alkalmas a rosthiányos táplálkozás kialakulásának megelőzésére. Már napi 2-3 kanál zabkorpa 15-20%kal csökkenti a koleszterinszintet, védi a gyomor és a bél nyálkahártyáját, segít a bélrenyheség megszüntetésében. Gátolja a zsírok és a szénhidrátok felszívódását, így fogyókúrázáshoz is sikerrel alkalmazható. Jó hatású a cukorbetegek diétájában is.
Lenmag
A lenmag héjában különböző ásványi anyagok és ballasztanyagok találhatóak, ami miatt kedvezően hat a bélműködésre. Alkalmas továbbá, gyulladásos megbetegedések kezelésére, meddőség megelőzésére, csökkenti a koleszterinszintet. Az Omega-3 zsírsav elsődleges forrása. 6 hetes lenmag kúrát szoktam javasolni / Dr. Prof. Török Szilveszter ajánlásával/ 2-3 x 1 evőkanál étkezés előtt fél órával. Nem szabad elfelejtenünk a lenmag kúra során sem a sok, folyadékfogyasztást. A lenmag kúra lefolyását és eredményét azzal segíthetjük, hogy teljesen kiiktatjuk a cukrot, illetve állati eredetű zsírokat, minimumra csökkentjük a húsfogyasztást, valamint egyidejűleg az osztott étrend elvei alapján étkezünk, tehermentesítve ezzel az emésztést, és segítve a további gyógyhatást.
Figyelem: Magas Fitoösztrogén tartalma miatt nem mindenkinek ajánlott fogyasztani, ezért fontosnak tartom a személyes tanácsadást amennyiben nem vagy biztos abban hogy neked jó-e vagy sem!
Szezámmag
A halhatatlanság magjának is nevezik. Rengeteg egészségvédő hatása ismert: koleszterincsökkentő, érfalvédő, bélfalvédő és salaktalanító, erősíti a csontokat, a hajat erőssé, fényessé teszi, feltölti a szervezetet ásványianyagokkal, vitaminokkal, legfontosabb energiaforrásnak számít. A napi ajánlott mennyiség egy evőkanálnyi, melyet fogyaszthatsz reggelire gabonapelyhekkel, salátákkal, joghurtokkal, panírba keverheted, megszórhatod vele a kész főtt ételeket. A dióra allergiásoknak vigyázni kell a fogyasztásával!
Zöld árpa
A zöldárpában, kielégítő mennyiségben megtalálható a 8 alapvető aminosav, amelyekre a testnek szüksége van az egészséges szövetek felépítéséhez. A zöldárpában szinte minden vitamin megtalálható. Bőségesen tartalmaz ásványianyagokat: Se, Kálium, Vas, Zink, Magnézium, Kálcium, Mangán, Réz. Hatásosak lehetnek arcüreggyulladás, érelmeszesedés, gyomorfekély, bakteriális fertőzés, gennyesedés, hashártyagyulladás, depresszió, szorulás esetén.
Avokadó
Egy adagban 14 gramm rost van, ezzel pedig az avokadó az első a zöldségek között a rosttartalom tekintetében. Az avokádó a „rossz”, LDL-koleszterin csökkentésében is segít, illetve fokozza a „jó”, HDL-koleszterin termelődését. Gazdag az antioxidáns likopinban, a bőr- és szemerősítő béta karotinban, a szemvédő luteinben, valamint magnéziumban, B-, E-, és K-vitaminban is.
Ezek mellett kiemelkedő még rost tartalomban a banán, piros alma, sütőtök, padlizsán.